wz

 

Něco málo o nás...

Novák Václav
Těrlicko část Hradiště č.69
735 42 Těrlicko

Tel.: 777 007 169
E-mail: novak.vaclav@quick.cz

Nacházíme se v Moravskoslezském kraji, mezi Havířovem, Českým Těšínem a Frýdkem Místkem, v Těšínské pahorkatině, nedaleko Beskyd, v obci Těrlicko. Naše obec je známa především, krásnou vodní plochou - Těrlickou přehradou.

Jsme malá rodinná farma, kde chov ovcí je předmětem mého podnikáni, které provozuji jako vedlejší činnost vedle svého hlavního zaměstnání. Nacházíme se v obilno-bramborářské výrobní oblasti s nadmořskou výškou 290 - 305 m. Průměrná roční teplota je 9,0 °C, roční množství vodních srážek je v průměru 814 mm. Stádo ovcí bylo poprvé zapojeno do kontroly užitkovosti v roce 2001. Chov je pod stálou kontrolou Krajské veterinární správy pro Moravskoslezský kraj, inspektorát Karviná. V chovu jsou uplatňovány zdravotní opatření dle schválené Metodiky kontroly zdraví zvířat. V současné době mám ve svém stádě 17 bahnic a jehnic +1 plemenného berana. Velikost stáda hodlám zvětšit na cca 20 ks bahnic. Hlavním zaměřením mého chovu je produkce plemenných zvířat, zejména pak plemenných beránků, kteří jsou především v užitkových chovech chováni pro hybridizaci jatečních jehňat.

Ze zdravotního programu stáda: Ve stádě je vedená tzv. "Kniha zdravotních úkonů", kde se zapisují provedené činnosti související se zdravím stáda. Odčervování se provádí 3 krát ročně, v květnu - na začátku pastevní sezóny, v září - před obdobím připouštění a na počátku prosince - v době začátku zimního ustájení. Odčervovací přípravky se střídají dle doporučení veterinárního lékaře.
Na začátku pastevní sezóny jsou bahnice a plemenný beran preventivě vakcinování proti nakažlivému kulhání ovcí přípravkem Footwax. V květnu a listopadu se rovněž provádí úprava paznehtů s následnou desinfekci roztokem hypermanganu a modré skalice. Další úpravy paznehtů se provádějí individuálně podle potřeby. Bahnice jsou před porody vakcinovány přípravkem Covexin 8, rovněž jehňata ve stáří 8 týdnu jsou tímto přípravkem vakcinována. Tímto úkonem se snažím předejít klostridióze a dalším možným onemocněním ve stádě, jedná se o preventivní zákrok.
Vlna je stříhána u plemenného berana a beránků určených k bonitaci na trhu cca 8-10 týdnů před plánovaným trhem, to je začátkem července, u bahnic a plemenných jehnic těsně před ukončením pastevní sezóny, tak aby nedošlo k jejímu znečištění senem při zimním krmení.
V měsíci červnu, po vážení a měření jehňat a po předběžném výběru do plemenitby je prováděn odběr krve a zaslán k rozboru dle "Metodiky kontroly zdraví".
Běžné zdravotní problémy jsou odstraňovány a komplikované porody řešeny ve spolupráci s místním veterinárním lékařem. Kontrola užitkovosti je prováděná na základě písemné smlouvy se SCHOK v ČR se sídlem v Brně.

MÁ DALŠÍ ČINNOST ?

Aktivně pracuji v Klubu chovatelů ovcí plemene Texel, pravidelně se zúčastňuji setkání chovatelů v Seči u příležitosti Setkání chovatelů ovcí a koz. V listopadu 2006 jsem byl zvolen předsedou Klubu chovatelů ovcí plemene Texel, zde chci svými poznatky rozvíjet a propagovat chovy ovcí plemene Texel.

V roce 2005 mi byl rozhodnutím Ministerstva zemědělství ČR udělen statut -
"Šlechtitelský chov ovcí plemene Texel."


JAK MĚ POZNÁTE ?


triko_texel.jpg(29 kb)

Na nákupních trzích nosím toto tričko!

Pokud máte zájem s klubem, či se mnou spolupracovat nebo jen se na něco ohledně chovů ovcí zeptat, ozvěte se, jsem připraven Vám pomoci.

Těším se na setkáni s Vámi chovateli
Václav Novák

 

Menu:

Úvodní strana

Naše činnost

Něco málo o nás...

Charakteristika plemene

Náš chov

Kde nás najdete

Šlechtitelský program

Zdravotní program stáda

Dokumenty ke stažení

Akce pro chovatele

Fotogalerie

Videogalerie

Podpořte nás

Návštěvní (diskuzní) kniha

Užitečné odkazy:

Svaz chovatelů ovcí a koz

Klub Texel

Českomoravská společnost chovatelů

Krajánci

Ifauna-inzerce

Agroweb-inzerce

Ministerstvo zemědělství

Ifauna-diskuze

Krajánci-diskuze

Státní zemědělský Intervenční fond

Zvířectvo.cz


Chatovací okno:

www.texel.kvalitne.cz

TOPlist